Trawniki - Zakładanie i Pielęgnacja

usługi ogrodnicze,trawniki,ogrody tarnów,projektowanie ogrodów,oczka wodne,skalniaki,pielęgnacja ogrodów,odśnieżanie,ścinka drzew

Wszystko o trawnikach

Wertykulacja - zabieg wykonywany powinien być co roku. Ma on na celu zlikwidowanie tzw. filcu z martwej trawy specjalną maszyną, co powoduje że darń jest lepiej napowietrzona, łatwiej przedostają się składniki odżywcze które jej dostarczamy oraz lepiej się krzewi.


Nawożenie - jest to zabieg potrzebny nie tylko po to aby trawnik był równomiernie zielony, ale też by lepiej zimował dlatego ważny jest skład mieszanki nawozowej oraz termin siewu i równe rozsianie nawozu (specjalnym rozsiewaczem).
Areacja - wykonujemy zwykle latem, ma na celu polepszenie stosunków wodno-powietrznych w glebie.
Piaskowanie - ma na celu polepszenie struktury zbitej i przerośniętej przez darń gleby.
Odchwaszczanie - może być mechaniczne ręczne, lub za pomocą wertykulatora. Najlepszy efekt można uzyskać poprzez odchwaszczanie chemiczne (nasza specjalizacja), przy tej formie jest ważny rodzaj środka chemicznego, stężenie cieczy roboczej oraz termin zabiegu i dokładność wykonania.
Zwalczanie chorób - jest w naszym rejonie kilka chorób które trapią trawniki ale zwylke nikt ich nie zwalcza, a to błąd bo zdrowotność darni to pierwszy i najważniejszy krok do pięknego trawnika.
Koszenie - ma na celu oprócz estetycznego utrzymania trawnika na ogrodzie, spowodować lepsze krzewienie darni, ogranicza rozwój chwastów, dlatego ważne jest systematyczne koszenie.
Wapnowanie - wykonywane zwykle jesienią, służy zmianie pH podłoża, a co za tym idzie polepszeniu warunków wzrostu trawnika, oraz ogranicza rozwój mchom które często występują na trawnikach

Rabaty

usługi ogrodnicze,rabaty, ogrody tarnów,projektowanie ogrodów,oczka wodne,skalniaki,pielęgnacja ogrodów,odśnieżanie,ścinka drzew

Ściółkowanie

Ściółkowanie ziemi wokół roślin to jedno z najbardziej popularnych i ważnych zabiegiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Do ściółkowania rabat kwiatowych oraz krzewów i drzew ozdobnych stosuję się najczęściej korę z sosny, trociny, żwir i niewielkie kamyki. Jeśli chcemy mieć ciekawy ogród, inny niż wszyscy, który dodatkowo nie wymaga ciągłej troski, zróbmy w nim rabaty żwirowe. Jasny żwir podkreśla kolorystykę i urodę roślin oraz poprawia jego wygląd.


Rabaty żwirowe można swobodnie zakładać w miejscach mocno nasłonecznionych, tworząc imitację ogrodów śródziemnomorskich.
Zalety rabaty żwirowej:
- ogranicza wzrost chwastów (trudno im się przebić przez warstwę kamyków),
- zmniejsza wahania temperatury gleby, dzięki czemu chroni korzenie roślina zimą zabezpiecza rośliny przed mrozem, latem – za sprawą jasnego koloru przed przegrzaniem,
- zmniejsza parowanie podłoża, rośliny można więc rzadziej podlewać,
- tworzy przepuszczalną warstwę, dzięki czemu woda nie stoi na rabatach,
- łatwo można ukryć elementy systemu nawadniania i oświetlenia ogrodu.

Kora sosnowa - skuteczna metoda na chwasty W naszych ogrodach najczęściej stosowana kora to sosnowa lub kora świerkowa. Korę możemy podzielić na przekompostowaną i niekompostowaną. Ta pierwsza jest bezpieczna dla roślin, gdyż zawiera znacznie mniej garbników (mogących hamować wzrost roślin) niż kora świeża. Kora niekompostowana powinna być rozsypywana wyłącznie w miejscach, gdzie nie rosną rośliny. Warstwa ściółki z kory ogranicza wzrost chwastów, zmniejsza parowanie wody i chroni nasze rośliny przed chłodem. Dzięki korze rabaty nie zarastają chwasty. Mało kto wie, że kora sosnowa jest doskonałym nawozem organicznym (rozkładając się tworzy cenną próchnicę, która poprawia żyzność gleby). Kora zawiera niewiele składników mineralnych, tak więc jeśli chcemy mieć piękny ogród musimy pamiętać o dokarmianiu roślin nawozami mineralnymi.

Żywopłoty

usługi ogrodnicze,żywopłoty,ogrody tarnów,projektowanie ogrodów,oczka wodne,skalniaki,pielęgnacja ogrodów,odśnieżanie,ścinka drzew

Żywopłoty - zakładanie i pielęgnacja

Założenie żywopłotu musi być bardzo dobrze przemyślane i zaplanowane, z uwzględnieniem wszystkich występujących uwarunkowań. Rozróżniamy żywopłoty formowane, nieformowane, zimozielone, zrzucające liście, iglaste lub liściaste. Projektujemy i pielęgnujemy.


Chcąc uzyskać zwartą i wysoką ścianę, która ochroni nas przed wścibskim okiem, należy zastosować zimozielone rośliny. Ich całoroczne ulistnienie z pewnością pozwoli na nieskrępowany wypoczynek w ogrodzie. W takiej roli sprawdzi się Taxus baccata, a więc cis pospolity, Thuja occidentalis ‘Brabant’, Cupressocyparis leylandii (cypryśnik Leylanda).
Żywopłot jako jeden z elementów kształtowania przestrzeni powinien być odpowiednio pielęgnowany, aby zachować estetyczny wygląd, podkreślający piękno całościowej aranżacji ogrodu. Podstawą pielęgnacji żywopłotów jest nie tylko nawożenie, podlewanie, odchwaszczanie, ale przede wszystkim odpowiednie przycinanie. Zabieg ten należy dostosować do konkretnego rodzaju żywopłotu.

Skalniaki

usługi ogrodnicze,sklaniaki i oczka wodne,wodospady,ogrody tarnów,projektowanie ogrodów,oczka wodne,skalniaki,pielęgnacja ogrodów,odśnieżanie,ścinka drzew

Górski krajobraz w naszym ogrodzie

Zestawienie roślin z kamieniami to jedno z popularnych metod na upiększenie naszego ogrodu. Zakładając skalniak ogrodowy powinniśmy najpierw przemysleć kilka kwestii. Najważniejsze z nich to miejsce, materiał skalny a także odpowiedni wybór roślin.


Miejsce na skalniak. Ile miejsca możemy poświęcić na nasze alpinarium. Czy będzie to mały skalniaczek z powodu nie za dużej ilości miejsca czy może większa część ogrodu? Jeśli mamy sporo niewykorzystanej przestrzeni możemy wówczas zrobić spory ogródek dla którego skalniak będzie tylko jednym ze wspaniałych elementów. A oprócz niego oczko wodne, kamienne ścieżki i wiele innych - w zależnosci od naszej inwencji twórczej. Przeważnie rośliny skalne lubią słońce więc postarajmy sie by był to teren nasłoneczniony lub też ewentualnie półcień, gdyż zdarzają się i takie rośliny, które nie lubią pełnego słońca.

Zwalczanie chorób i szkodników roślin

usługi ogrodnicze,zwalczanie chorób i szkodników roślin,ogrody tarnów,projektowanie ogrodów,oczka wodne,skalniaki,pielęgnacja ogrodów,odśnieżanie,ścinka drzew

Rozpoznanie i leczenie

To nasza główna specjalizacja. Aby wykonać odpowiedni zabieg tak aby dał jak najlepszy ekekt, najważniejsze jest rozpoznanie patogena. W tej dziedzinie mamy duże pięcioletnie doświadczenie.


Każdy z nas chciałby, aby rośliny w naszym ogrodzie były zdrowe i piękne, zdobiły ogród zieloną masą i obficie kwitły. Niestety rośliny w ogrodzie często są atakowane przez różne choroby i szkodniki. Jeśli tylko spostrzeżemy, że z roślinami w naszym ogrodzie dzieje się coś złego, trzeba jak najszybciej zareagować i zastosować jedną z metod zwalczania chorób czy szkodników roślin (metod ochrony roślin).

Wycinka drzew i odśnieżanie

usługi ogrodnicze,wycinka drzew, odśnieżanie,ogrody tarnów,projektowanie ogrodów,oczka wodne,skalniaki,pielęgnacja ogrodów,odśnieżanie,ścinka drzew

Pielęgnacja i odśnieżanie

Zajmujemy się wycinką drzew na działkach prywatnych, cmentarzach, terenach miejskich, kompleksach leśnych, oraz miejscach trudno dostępnych. Po zimie i mrozach część pędów przemarza, niektóre są połamane, na bezlistnych gałązkach lepiej widać te które rosną w złym kierunku. Warto więc popracować z sekatorem – zadbane rośliny będą zdrowsze, lepiej zaowocują, obficiej zakwitną i wydadzą nowe, silne pędy.


Jednym z podstawowych zabiegów ogrodniczych, które musi wykonać od czasu do czasu właściciel ogrodu czy działki jest cięcie drzew i krzewów. Większość gatunków drzew i krzewów wymaga do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania regularnego cięcia. Każdy gatunek roślin wymaga odpowiedniej pory cięcia. Nie bez znaczenia jest też pogoda - jeśli cięcie wykonywane jest wiosną lub jesienią, to należy wybrać dzień suchy, słoneczny i ciepły a latem nie przeprowadzać tego typu zabiegów w czasie upałów.

Odśnieżanie - utrzymujemy wjazdy, parkingi, posesje w stanie bezśnieżnym. Masz problem ze śniegiem dzwoń.

Copyright © 2015 Hebe | Designed by db